MARKALAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

Gelisimci İs Gelistirme ve Danismanlik

Markalama Neden Önemlidir?

Bu soruların şüphesiz tek cevabı marka etkisidir. Marka kullanıcıya güven verirse bu sefer markanın tercih edilme oranı artacaktır. Markalamanın güçlü olması uzun vadede hem daha fazla kazanmanıza hem de daha sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır.

İşletmeler için hiç şüphesiz en önemli ve en ayırt edici detay marka olmaktır. Bir markanın daha fazla değer görmesi için daha çok kişi tarafından tanınması gerekir. Bu sebeple markalama büyük bir önem taşımaktadır.

Jenerik Marka Nedir?

Bir ürün söz konusu olduğunda, en çok güvenilen, en çok tercih edilen ve en fazla satın alınan ürün – marka, jenerik marka ismi ile anılır. Uzunca yıllar boyunca çoğunlukla Türkiye’de jenerik markalar mutfak ve inşaat ürünlerinde ortaya çıkmıştır. Bir markanın ulaşabileceği en üst noktanın jenerik marka olduğunu söyleyebiliriz.

İşte tam da bu noktada markalama büyük bir önem arz eder. Markalamanın doğru şekilde yorumlanması ve en başından en sonuna kadar detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu konuda pek çok farklı ve ayrıcalıklı seçenek ön plana çıkar.

Bir Markayı Ne Ön Plana Çıkarır?

Öncelikle üretilen ürünün ya da sunulan hizmetin kaliteli olması markayı ön plana çıkaran en önemli unsurdur. Yapılan çalışma, reklam, logo ve tanıtım maliyetleri ne kadar yüksek olursa olsun öncelik markanın bilinirliği açısından ürünün ya da hizmetin kaliteli olmasında gizlidir.

Sonraki aşamada ise küçük ya da büyük fark etmeksizin markanın özelliklerinin bir arada değerlendirilmesi markalaşma açısından büyük bir önem taşır.

Nereden Başlamak Gerekir?

Daha fazla kişiye ulaşmak için öncelikle reklam – tanıtım ve diğer özelliklerin bir arada değerlendirilerek markanın öne çıkması beklenir. Diğer tüm adımlar zamanında atılırsa bu seferde zaman içerisinde kitle öne çıkmaya başlayacaktır. Jenerik ve akılda kalıcı markalar yaratmak zorlu ve yorucu süreç olduğu için bu yolda işletmenizin nakit akışını ve sürekliliğini korumanız gerekmektedir. Lüks markalar reklam giderlerinden daha fazlasını marka değeri ve savunurluğu için ayırırken, diğer markalar genelde marka değeri için bütçe bile yaratmamaktadır.

Gelisimci İs Gelistirme ve Danismanlik

Birlikte Çalışmaya Başlayalım

İkas Partner Ödülü 2023