İÇERİK PAZARLAMA VE DİJİTAL PAZARLAMA

Gelişimci İş Geliştirme ve Danışmanlık

İçerik Pazarlama ve Dijital Pazarlama Arasındaki Farklar

İçerik Pazarlama Nedir?

Hayatımızda son yıllarda yer edinmeye başlayan bir kelime olarak “içerik” nedir? Sorusundan başlamak gerekir. Web sitesi içeriği, makaleler, e-booklar, youtube içerikleri, görseller, haberler, testler, sözlük girdileri hep içeriktir. Söz konusu olan bu içerikler her zaman için daha geniş kitlelere yayılmak için hazırlanır. Amaç okunmak, izlenmek, testin çözülmesi olsa da aslında altında yatan; kazanç ve ziyaretçi sadakatinin sağlanmasıdır. İşte tam da bu noktada içerik pazarlama ön plana çıkar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama ise, teknolojik cihazları kullanarak, -bunlar bazen çok saçma gibi görünen akıllıca metotlar kullanarak hazırlanır.- tanıtılması işlemidir. Örneğin cep telefonları, bilgisayarlar, billboardlar, hatta asansör ekranları bile yeri geldiğinde dijital pazarlamanın oyun alanı olarak öne çıkar.

Farkları Nelerdir?

Öncelikle iyi hazırlanmış bir içerik olmadan söz konusu içeriğin pazarlanması mümkün değildir. İyi pazarlanmayan bir içerik dijital anlamda yok gibidir. İçerik pazarlama ile dijital pazarlamanın farkı ise tam da bu noktada ortaya çıkar.

Dijital pazarlama dinamik satış alanları ile kendini ön plana çıkarmayı başarırken, içerik pazarlama daha çok içeriği kalitesi ile öne çıkar.

Aslına bakılırsa bu iki dinamik her zaman için birbirinin içine geçmiş bir şekilde çalışmaya devam eder. Söz konusu olan dijital pazarlama olduğunda kaliteli bir içeriğin ön plana çıkmış olması şarttır. Bunun dışında dijital pazarlama seçeneği söz konusu olduğunda da ayrıcalıklı bir şekilde işlemesi gerekir.

Bütün uluslararası firmalar içerik pazarlama ile dijital pazarlamayı ayrılmaz bir ikili olarak görmekte ve buna göre bir yol haritası çizmektedir.

Hangisi Önceliklidir?

Bu iki pazarlama metodunun birbirine karşı bir önceliği olduğunu söylemek mümkün değildir. Yine de içerik hazırlama işlemi tamamlamadan dolayısıyla içerik pazarlama aşamasına geçilmeden, dijital pazarlama ile ilgili plan yapmak pek mantıklı olmayacaktır.

Sözün Özü

Gelişen dünyada ortaya çıkan iki yeni pazarlama türünün birden çok faydası vardır. İçerik pazarlama küçük işletmeler için daha yüksek verimlilik sağlasada fazla büyümeyi öngöremez fakat dijital pazarlamanın alan genişliği sayesinde en gözde pazarlama tekniği olarak görülmektedir. Düşük bütçeli pazarlama için içerik, daha yüksek pazarlama bütçeleri için dijital olan öne çıkmaktadır.

Gelişimci İş Geliştirme ve Danışmanlık

Birlikte Çalışmaya Başlayalım

İkas Partner Ödülü 2023