Verimli Çalışmak

Mavi Okyanus Stratejisi

Çok çalışmak mı, verimli çalışmak mı? 

Bize her zaman çok çalışmanın hayallerimizi ve özlemlerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olduğu öğretildi. Ancak sıkı çalışma ile akıllı çalışma arasında neyin daha iyi olduğunu belirlemek oldukça tartışmalı bir konu. Röportajlarda ve grup tartışmalarında sıklıkla sorulan sorudur. Sıkı çalışma ile akıllı çalışma arasındaki farkı ararız.Tartışıldığı gibi, sıkı çalışma ancak akıllıca yapılırsa başarının anahtarıdır. 

Çok çalışmak ile verimli çalışmak arasındaki temel farklar nelerdir? 

Çok çalışmak (kaba kuvvet çabaları) ile verimli çalışmak (sürecin başında küçük bir tasarım/analiz niyetiyle akıllı çalışma) arasındaki gerçekten büyük iki fark iki yönlüdür ve çıktılara odaklanır. 

Tamamlanan iş hacmi. İlk önce bunu düşünürseniz, genellikle bir şeyi tamamlamanın en etkili yolunu bulursunuz, ancak dalıp giderseniz büyük olasılıkla bulamayacaksınız. 

İşin kalitesi. İşinizi nasıl başaracağınızı bilinçli olarak analiz ederek ve bir plan üzerinde metodik olarak yürüterek, sonucun kalitesi neredeyse her zaman daha yüksektir. 

Hem sıkı çalışmayı hem de verimli, planlı (akıllı) çalışma çabalarını birleştirmek genellikle en uygundur. 

Verimli Çalışmak

Son olarak, bir sorunla karşılaşıldığında, bir konuyu ele almak için yalnızca bir göreve dalmak, genellikle doğrusal bir sonuç verecek, kendi kendini sınırlayan bir yaklaşımdır. İstenen sonucu düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın, ancak acil görev istenen sonuca götürmeyebilir VEYA olmasını istediğiniz şeyi eşit veya daha iyi gerçekleştiren ve daha büyük bir sonuç veren alternatifler olabilir. Yalnızca sorunlara ve olası yanıtlarla değil, istenen sonuçlara nasıl ulaşılacağına odaklanın. 

Çok çalışmak ve verimli çalışma nitelikleri 

Çalışkan Nitelikleri 

Güçlü bir iş etiği, uzun süredir kendini işine adamış bir çalışanın simgesi olmuştur. Birçoğu son derece üretken ve başarılıyken, diğerleri ise kendileri için belirledikleri gerçekçi olmayan standartları karşılamaya çalışmak için çok fazla zaman harcıyor. Çalışkanlar özverili olmaları ile bilinirler. Kendi molalarını reddedebilir ve masalarında öğle yemeği yiyebilirler. 

Çalışkan insanlar, aciliyet duygularını paylaşmayan kolay iş arkadaşlarına hor görme eğilimindedir. Ofiste çatık kaşlarla ve yüzlerinde korkuyla dolaşabilirler. Çalışkan çalışanlar, kendilerini bunalmış hissettiklerinde iş arkadaşlarından yardım istemekten suçluluk duyarlar. Delege etmektense eve iş götürmeyi veya geç kalmayı tercih ederler. 

Verimli Çalışan Nitelikleri 

Verimli çalışanlar, zamanlarını etkili bir şekilde kullanmaktan gurur duyarlar. Teknoloji, programlarını yönetmelerine ve görevler arasında kolayca geçiş yapmalarına yardımcı olur. Mükemmellik için çabalarken küçük, önemsiz ayrıntılarla uğraşmazlar veya bir görev üstlenmezler. Öncelikleri belirlerler ve programa uymayı severler, ancak öngörülemeyen değişikliklere uyum sağlamada sorun yaşamazlar. 

Verimli çalışanlar, enerjilerini yenilemek ve yenilemek için planlı molalar verir. Tükenmişlik, işlerinden keyif aldıkları ve stresi iyi yönettikleri için daha az sorun yaratır. İş arkadaşları 

onların yanında rahattır ve sohbet etmekten keyif alırlar. Sessizce acı çekmek yerine, iş yükleri yönetilemezse yardım isterler. 

Çok Çalışmanın Kişisel Ücreti 

Çok çalışan insanlar, kişisel yaşamlarına dikkat etmezlerse işkolik hale gelebilirler. Prag Postası'na göre, çalışkan insanlar başarı odaklıdır, ancak çok etkili değildir. Verimliliği elde etmek için teknoloji kullanımını en üst düzeye çıkarmak yerine, gün boyunca çalışmayı uzatma eğilimindedirler. İş bitene kadar çalışmayı bırakırlar. 

Örneğin, ofiste geç saatlere kadar çalışmak için eksik aile toplantıları nedeniyle kişilerarası ilişkiler zarar görebilir. İş arkadaşları, çalışkan kişiyi bir rakip veya kontrol manyağı olarak algılayabilir. Çalışkan hale gelen işkolikler, kronik stres, kaygı ve tükenmişlik yaşarlar. İşkoliklik belirtileri arasında 7/24 e-postaları kontrol etmek, hiç tatile çıkmamak ve işe hasta gelmek sayılabilir. 

Verimli Çalışmanın Kişisel Faydaları 

Tanım gereği verimlilik ve etkinlik kazanan kombinasyonlardır. Verimli çalışan, etkili sonuçları destekleyen bir çalışan-verimlilik formülü geliştirmiştir. Başka bir deyişle, verimli çalışanlar nasıl etkili olunacağını da bilirler. Hedefler belirlerler, hedeflere doğru ilerlemeyi izlerler, başarıları kutlarlar ve hatalardan ders alırlar. Sonuç olarak, olumlu performans değerlendirmeleri, şirket ödülleri, liyakat ücret artışları ve terfi fırsatları almaları muhtemeldir. 

Verimli çalışanlar, zamanlarını akıllıca harcadıkları için çok şey başarır. Daha büyük şemada en önemli olana odaklandıkları için dikkat dağıtıcı unsurlar göz ardı edilir veya en aza indirilir. İşi uygun şekilde nasıl devredeceklerini ve bir ekibe nasıl katkıda bulunacaklarını bilirler. 

Akıllı Çalışmanın Unsurları 

Kullanılabilecek herhangi bir gizli strateji yoktur. Bazı insanlar belirli niteliklerle doğup/büyütülse de, akıllı iş için beceriler geliştirmek mümkündür ancak önemli ölçüde zaman alır. İşte kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç nokta. Akıllı çalışmanın unsurları şunları içerir: 

●  Yaratıcı ve akılcı yollar bulmak.

●  Durumlara uyum sağlayabilmek.

●  Eylemlerinde ve düşüncelerinde spontane olmak.

●  İşinizin çeşitli olasılıkları hakkında güncellenmiş bilgiler.

●  Cesur olmak ama hareketlerinde asi olmamak.

●  Belirsiz anlarda uygun kararlar alabilmek.

●  Zamanı ve parayı nasıl ve nereye yatıracağını bilmek.

●  İşinizden veya benzer sektörlerden kimin kim olduğunu bilmek.
Yaklaşımınız Gerçekten Akıllı mı?
Akıllı çalışmaya karşı çok çalışmayı anlamak mı istiyorsunuz? Sadece akıllıca çalışmak uzun vadede size verimli sonuçlar getirmez. Önce çok çalışmak önemlidir çünkü o zaman ne yaptığınızı ancak siz anlarsınız ve buna göre daha akıllı bir plan kurarsınız. İnsanların bu hızlı dünyada ek çaba sarf etmeden akıllı işlere geçme eğiliminde olmaları talihsiz bir durumdur ve bu bir çöküşe yol açabilir.
Sıkı çalışma ve akıllı çalışma için mücadele ederken, sıkı çalışma ile birleştiğinde hızlı başarıyı garanti edecek akıllı çalışmanın ana bileşenlerine bir göz atalım:
Çok çalışmak artı akıllı kararlar
Gece gündüz çalışmanın başarılı getiriler sağlayacağını düşünüyor musunuz? Sıkı çalışmanızın gerçekten karşılığını almak istediğinizde, minimum çaba ve kaynak kullanarak verimli sonuçlar elde etmek için akıllı kararlar almanız da aynı derecede önemlidir.

Hedeflerinizi bilin
Çok çalışmaya başlamadan önce, hedeflerinizin ne olduğuna dair net bir vizyona sahip olmanız son derece önemlidir. Sıkı çalışmanızın nereye gittiğini bilmediğiniz zaman, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcarsınız. Daima kısa ve uzun vadeli planlarınızın bir listesini yapın ve ilerlemenizi buna göre takip edin.

Zamanınızı yönetin
Zaman her zaman değerlidir ve tüm görevlerinizi tam olarak tanımlayıp planlayabilmeniz gerekir. Yaptığınız her şey, zamanınızı engellediğinizden emin olun ve hangi tür görevlerin tamamlanması en fazla zaman aldığının farkında olun.

Akıllı çalışma” denen şey olmadan şansa veya çok çalışmaya inanmıyorum. Her şey nasıl çok çalıştığınızla ilgili değil, daha iyi bir çıktı için birlikte çalışmak için zamanınızı, kaynaklarınızı ve zihninizi nasıl yönettiğinizle ilgili.
Jayson Zabate

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN