Sosyal Medya Pazarlaması

Mavi Okyanus Stratejisi

Sosyal Medya Pazarlaması 

Sosyal medya pazarlama sitelerine pazarlama şirketlerinin gözünden baktığınızda, keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel görüyorsunuz. Sosyal medya ağları, çevrimiçi olan ve dinleyen pazarları ve müşterileri temsil eder. Tutsak bir hedef kitle mevcutken, pazarlama şirketleri potansiyel müşterilere ulaşır ve ürünleri, hizmetleri hakkında fikir oluşturmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda ilgilenenlerin yanı sıra müşterisi olanların da yardımıyla ürünleri hakkında tartışmalar başlatabilir. şirket. Pazarlamacılar, çevrimiçi müşterilerden çok şey öğrenebilir ürünleri deneyimleri hakkında gerçek geri bildirimler alabilir ve ayrıca konuyu izleyen takip eden diğer kişilerden de ilgi görebilir. 

Sosyal medya pazarlaması bir fenomendir ve hiçbir pazarlama kuruluşunun görmezden gelemeyeceği veya uzak duramayacağı bir ortamdır. 

Pazarlama Bakış Açısından Sosyal Web'i Anlamak 

Sosyal ağı etkili bir pazarlama aracı olarak kullanmak için, pazarlama profesyonellerinin sosyal ağ ve nasıl çalıştığı hakkında her şeyi anlamalıdır. Sosyal web, görsel medya da dahil olmak üzere diğer medya biçimlerinden farklı çalışır. Sosyal web ağları, büyük ölçüde, sohbete katılan kolektif topluluk tarafından üretilen içerik ile yönlendirilir. Bu tür konuşmalar, fikir oluşturur ve potansiyel müşterilerin kararlarını etkiler. İncelemeler, Tartışmalar, derecelendirmeler ve yorumlar vb. atıfta bulundukları ürün ve hizmetlerini deneyimleyen müşterilerden ölçülebilir geri bildirimler sağlar. Bu noktada, Pazarlamacılar için sosyal web kanallarının kendileri tarafından değil, katılımcılar tarafından kontrol edildiğini bilmeleri önemlidir. İnsanların sohbete katıldığı bu ortamın iki temel özelliği, ağızdan ağza tanıtım veya fikir vermesi ve tartışmalara katılan bireyler ve topluluklar arasında bir güven unsurunun bulunmasıdır. Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, pazarlamacılar, görüşleri nasıl etkileyeceğine ve potansiyel müşteriler için olumlu bir deneyime yol açmaya yönelik bir strateji bulmalıdır. 

Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama Profesyonelleri için Sosyal Web'i Öğrenme Yaklaşımı 

Her Pazarlama uzmanının sosyal medyayı pazarlama kampanyasına entegre etmesi ve onu halihazırda kullandıkları diğer medya kanallarıyla bütünleştirmesi gerekir. Bu yolculuğun başlangıç noktası teknolojiyi, platformu, çeşitli kanalları ve sosyal ağın nasıl çalıştığına dair her şeyi anlamak olacaktır. İkinci olarak, bireyler ve gruplar ağ üzerinden birbirleriyle konuşurken sosyal ağda neler olduğunu anlaması gerekir. 

Sosyal ağlardaki katılımcıların davranışlarını anlamak çok önemlidir çünkü pazarlamacıların ilgilendiği bu hedef kitledir ve şirketin mevcut müşterileri olan ve şirketin müşterisi olacak olan bu insan grubudur. 

Sosyal medya kullanıcıları ve katılımcıları arasında öne çıkan bir diğer unsur da güven unsurudur. Tartışanlar ve tartışmalara katılanlar, şimdiye kadar dahil olan tüm diğerlerinin sözlerine dolaylı olarak güvenirler. Bu nedenle, bir Şirket tartışmalara katılırken ve tartışmayı etkilerken, söylenenlerin yüzde yüz doğru olduğu herkes tarafından kabul edilir. Mevcut müşterilerin ürün veya hizmetle ilgili kararlarını, bu ürün veya hizmetten beklentileri ile ilgili olarak ürün veya hizmetten elde edilen memnuniyetin kapsamına ve düzeyine bağlı olarak verecekleri daima unutulmamalıdır. 

Bu nedenle, Pazarlama profesyonelinin öncelikle sosyal web izleyicilerinin tartışmalarının potansiyel müşterilere etkili bir geri bildirim olarak nasıl çalıştığını ve onların farkındalıklarını oluşturmasının yanı sıra satın alma kararlarını nasıl etkilediğini anlaması önemlidir. İkincisi, etkileşime geçebilmek için sosyal ağdaki kampanyayı işlemlerle senkronize edebilmek gereklidir. 

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN