Pazar Yerlerinde Satış Yapmanın Temel Adımları 

Mavi Okyanus Stratejisi

Pazar Yerlerinde Satış Yapmanın Temel Adımları 

Dijital pazar yerleri, niş ürünlere kadar çeşitli ürünleri satmak için tasarlanmış çevrimiçi platformlardır. Amazon ve eBay gibi küresel pazar yerleri var veya Amerika’da Etsy gibi ülkelerde yerel kahramanlar da var. Bu sitelerin birçoğunda, müşteri deneyimini sağlamlaştırmaya yardımcı olabilecek sonsuz sayıda ürün yelpazesi vardır. Evde kaldığımız bir dünyada, dijital pazar yerleri sınırsız olma avantajına sahiptir. Dünyanın neredeyse her yerine ürün gönderebilirler. Online pazar yerlerinin popülaritesi artıyor. Yalnızca 2020’de Amazon, Alibaba ve eBay gibi büyük online pazar yerleri 2,67 trilyon Dolar değerinde mal sattı. Bu pazar yerleri, müşterilerinize doğrudan satış yapmanızı ve ürün listelemenizi sağlar. Her pazar yeri belirli bir kitleye hitap eder. Online pazar yerlerinde başarılı olmak için, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi müşterilerinize nasıl sunacağınızı açıklayan sağlam bir pazarlama planı ile başlamanız gerekir.
Pazarlama planınızı oluşturduktan ve online pazar yerlerinin işletmeniz için doğru olduğuna karar verdikten sonra, nasıl başlayacağınızı araştırmanız gerekir. 

Online Pazar Yeri Nedir? 

Online pazar yeri, satıcıları alıcılarla bağlayan bir e-ticaret sitesidir. İşlemler site sahibi tarafından yönetilir. İşletmeler, ürün ve hizmetlerini satın almak isteyen müşterilere ulaşmak için online pazar yerlerini kullanır. Amazon, eBay ve Etsy online pazar yerlerine örnektir. 

Online mağazanızı nasıl başlatırsınız? 

Bir pazar yerinin işletmeniz için uygun olup olmadığını belirlerken, başlamak için bu adımları göz önünde bulundurun. Bu şekilde hangi pazarda satacağınızı bilirsiniz. 

Pazar Yeri ve E-Ticaret

1. Platformunuzu Seçin 

Hangi e-ticaret web sitesi platformunu seçerseniz seçin, mallarınızı ve hizmetlerinizi bu platformda satma konusunda kendinize güvendiğiniz den emin olun. Bir e-ticaret platformu, ister B2B ister B2C işletmesi olsun, bir online perakende platformunun bel kemiğidir. Ayrıca, doğru e-ticaret platformu işletmenizin müşterilerinizle ve çalışanlarınızla etkileşim kurma şeklini kolaylaştırabilir. Online pazar yerleri, e-ticaret varlığınızı genişletmenin bir yoludur. Ürünleriniz için doğru pazarı seçmek çok önemlidir. Örneğin, Etsy’de lastik satmazsınız çünkü Etsy, el 

yapımı, eski ve yaratıcı ürünler arayan alıcıları cezbeder. Ancak eBay, yeni ve kullanılmış ürünleri satmak için harika bir pazar yeridir. 

2. Fiyatlandırmanızı Doğru Yapın ve Sabırlı Olun 

Online pazar yerleri, ürünlerin satışı için ücretlendirme yönteminde farklılık gösterir. Ürün fiyatlandırması, online işinizin başarısının önemli bir parçasıdır. Ancak pazarlamacılar ve e-ticaret şirketleri genellikle bunu sonradan düşünür. Akıllarındaki ilk fiyatı hesaplar ve kullanırlar, rakiplerini kopyalarlar veya tahminde bulunurlar.
Sektörünüzdeki ortak fiyatlandırma stratejilerini bulun ve ürün fiyatlandırmanızın uzun vadeli ticari kâr sağladığından emin olun. Görünürlük elde etmek için, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için reklam ücreti ödeyebilirsiniz. 

3. Envanterinizi Düzenleyin 

Envanter yönetimi, etkili bir perakende işinin bel kemiğidir. Satışa başlamadan önce envanterinizi düzenlemeli ve bir sistem oluşturmanız gerekir. Envanter yönetimi, e-ticaret işletmenizin nakit akışı için kritik öneme sahiptir. Ürününüzün bitmemesi için yeterli stoğunuz olduğundan emin olmanız ve aynı zamanda depoda fazla toz birikmemesini sağlamanız gerekir. Terazi dengesizse, maliyetli olabilir. 

4. Listenizi Oluşturun 

En küçük bakkaldan en büyük süpermarkete kadar, dükkan sahibi ürünlerini nasıl sunduğunu bilir. Aynı durum online satıcılar için de geçerlidir. Müşteriler ürünlerinizi fiziksel olarak tutamayabilir, ancak bu sunumu daha önemli hale getirir. E-ticarette ürün listelemeleri hem vitrininiz hem de satış yardımcınızdır. Yeni bir e-ticaret ürün listesi oluşturmak sandığınız kadar kolay değil. Birkaç basit hatayla, kitlenizin satın alması için yeterli bilgi içermeyen bir liste oluşturmak kolaydır. 

5. İlanınızı Pazarlayın 

Müşterilerle etkileşim kurmak her zaman kolay değildir. Ortalama alışveriş sepetini terk etme oranı %69,2'dir. Hedef kitlenize ulaşmak ve satışları artırmak azim ve çeşitli pazarlama teknikleri gerektirir. Görünürlüğü artırmaya yardımcı olacak bazı yararlı stratejiler şunlardır: 


  • Sosyal medyada duyurun. 
  • Bir SEO stratejiniz olsun. 
  • İçerik oluşturun. 
  • Bir sosyal medya influencer ile ortak olun. 
Sonuç


Online pazarlarda başarılı olan girişimciler, fiziksel mağazalarda başarılı olan girişimcilerle aynıdır. Birçok satıcı için online pazar yerlerinde satış yapmak kolay ve kazançlıdır. Ancak, sürecin sadece ilk yarısı olduğunu hatırlamak önemlidir. Online pazar yerleri şu anda kolaylıkları nedeniyle patlama yaşıyor. İhtiyaçlarınıza uygun olan platformu seçmek ve ürün listelemenizin mükemmel durumda olduğundan emin olmak başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. 

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN