Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Mavi Okyanus Stratejisi

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

E-ticaret başarısının anahtarı, en popüler trende atlamak için herkesin sattığı aynı şeyi satmak değildir. Elbette, kısa vadede size para kazandırabilir, ancak uzun vadede rekabet ve daha az sürdürülebilirlik olacaktır. Hedef pazarınızı daraltmak ve benzersiz ürünler sunmak, geniş bir ürün yelpazesi satarak sadık müşteri ve başarılı uzun vadeli bir iş oluşturmanıza yardımcı olabilir. Alışılmışın dışında düşünün Daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacak ürünler sağlayabileceğiniz küçük, ama istekli bir hedef kitle arayın. 

Niş Pazar Nedir ve Neden Önemlidir? 

Basitçe söylemek gerekirse niş, özellikle belirli demografik özelliklere, ortak ilgi alanlarına, konumlara veya tüketiciler arasındaki sorunlara odaklanan daha büyük bir pazarın daha küçüğünü ifade eder. Bir alt pazar olarak hayal edin. Örneğin elektroniğe bakarsak, mobil şarj cihazları veya kablosuz kulaklıklar vb. pazar olacaktır. 

Buradaki fikir nüfusun küçük bir bölümüne hitap etmektir. Çünkü bu daha kolay ve daha kârlıdır.
Burada karşılaşacağınız rekabet , daha büyük bir pazara girerken karşılaşacağınız rekabet kadar büyük olmayacaktır. 

Niş Ürünler Nelerdir? 

Niş ürünler, belirli ihtiyaçları olan daha küçük ve daha spesifik müşteri gruplarına hitap eden daha tanımlanmış ürün kategorilerine ait ürünlerdir. Geniş bir ürün kategorisini alt kategorilerine daralttığınızda, niş ürünler bulabilirsiniz. Küçük bir niş pazarda ürünler sunarak, genel bir ürün yerine çok daha spesifik bir kitleyi belirli bir ürüne hedefliyorsunuz. 

Niş pazar hedefleme fikri, yüksek talep gören ancak daha az rekabetçi ürünler üretmektir.
Örneğin şampuan neredeyse herkesin satın aldığı bir üründür. Bu, müşterilerin dikkatini çekmek için yarışan binlerce ürün nedeniyle rekabet etmesi zor olan genel bir ürün kategorisidir. 

"Kadınlar için vegan ve kimyasal içermeyen şampuan" ise, belirli bir kitleyi hedefleyen niş ürün kategorisindedir. Hayvan haklarına ve bitki içerikli maddelere değer verebilen kadın müşteri kitlesidir.
Bu örnekte, muhtemelen daha küçük bir hedef kitleye odaklanarak, genel halka hitap etmeye çalışmaktan daha fazla başarı elde edeceksiniz. 

Niş Pazarlama

Niş Ürün Nasıl Bulunur? 

Ürününüzün hedef kitleniz için bir sorunu çözmesi gerekiyor. Ayrıca nişe özgü, benzersiz ve marka potansiyeline sahip olmalıdır. Yüksek talep gören, düşük rekabetli ürünleri araştırmak için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol vardır. 

Bir Sektör Seçin. 

İlk olarak, bir sektör seçerek seçeneklerinizi daraltın.
Ne tür ürünler satmak istiyorsunuz? Moda, teknoloji, fitness, yemek veya yazılım ile ilgileniyor musunuz? Her sektörün satabileceğiniz ürünleri vardır. Bir sektör seçtiğinizde, çözdüğünüz soruna odaklanın. 

Çevrimiçi Topluluklara Katılın. 

Reddit, Instagram, Facebook grupları ve forum web siteleri gibi çevrimiçi topluluklarda arama yapmak için benzersiz niş pazarları bulmanın bir yoludur. İlginizi çeken bir topluluğu bulun ve üyelerin gönderi ve yorumlarını okumaya başlayın. Ortak İlgi alanları veya hobiler etrafında bir toplulukta aktif olmak, bu tür bir kitleye sunabileceğiniz ürünler hakkında fikir verecektir. 

Reddit bunun için harika bir yer. 

Ürün Alt Kategorilerini Araştırın. 

Geniş bir kategori seçerek, alt kategorileri daha derinlemesine inceleyen ürünleri araştırabilirsiniz. Ne kadar ileri giderseniz niş o kadar özelleşir ve rekabet o kadar az olur.
Örneğin, Hepimiz mutfak kategorisinin e-ticarette en popüler ve rekabetçi kategorilerden biri olduğunu biliyoruz. 

Ancak, farklı alt kategorilerde daha derine indikçe, daha az rekabet bulmanız olasıdır. 

Ürünleriniz Sorunları Çözmelidir. 

Bir ürünü bulmanın en güvenilir yolu, sorunları gideren bir şey aramaktır. İnsanlar rahatlık ister. Eğer işleri kolaylaştıran bir ürün sunabilirseniz, insanların size paralarını vermek için sıraya girmesi olasıdır. Kendi problemlerinizden başlayın. 

Sinir edici bir şey bulursanız, başkaları da muhtemelen aynı şeyi düşünür ve çözüm için para ödemeye istekli olurlar.
Bu mutlaka sizin tekerleği yeniden icat etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Mevcut ürünlerde geliştirmeler yaparak mevcut bir ürünü yeni bir hedef kitleye tanıtabilirsiniz. 

Anahtar Kelime Araştırması Yapın. 

Belirli nişler için anahtar kelime araştırması yaparak müşterilerin aktif olarak ne aradığını öğrenin. Bir anahtar kelime araştırma aracı için ödeme yapmak istemiyorsanız, ücretsiz Google Anahtar Kelime Aracı'nı kullanın Bu, hiç düşünmemiş olabileceğiniz benzersiz niş anahtar kelimeleri keşfetmenin güçlü bir yoludur. 

Etiketler:

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN