Mavi Okyanus Stratejisi

Mavi Okyanus Stratejisi

MAVİ OKYANUS STRATEJİSİ 


Mavi okyanus stratejisi, yeni bir pazar alanı açmak ve yeni talep yaratmak için aynı anda farklılaşma ve düşük maliyet arayışıdır. Tartışmasız pazar alanı yaratmak ve ele geçirmek, böylece rekabeti önemsiz kılmakla ilgilidir. Pazar sınırlarının ve endüstri yapısının verili olmadığı ve endüstri oyuncularının eylemleri ve inançları tarafından yeniden yapılandırılabileceği görüşüne dayanmaktadır. 

KIZIL OKYANUSLAR VE MAVİ OKYANUSLAR NELERDİR?

Chan Kim ve Renée Mauborgne, klasik kitapları Mavi Okyanus Stratejisi'nde , piyasa evrenini tanımlamak için "kızıl okyanus" ve "mavi okyanus" terimlerini kullandılar. 

KIZIL OKYANUSLAR

Kızıl okyanuslar, bugün var olan tüm endüstrilerdir. Kızıl okyanuslarda endüstri sınırları tanımlanmış ve kabul edilmiştir ve oyunun rekabet kuralları bilinmektedir. Burada şirketler, mevcut talepten daha fazla pay almak için rakiplerinden daha iyi performans göstermeye çalışıyor. Pazar alanı kalabalıklaştıkça kârlar ve büyüme azalır. Ürünler emtia haline gelerek kıyasıya veya 'kanlı' rekabete yol açar. Koyu kırmızı okyanuslar için kullanılan terim budur. 

MAVİ OKYANUSLAR

Mavi okyanuslar , aksine, bugün var olmayan tüm endüstrileri - rekabet tarafından lekelenmemiş bilinmeyen pazar alanını ifade eder. Mavi okyanuslarda, savaşmak yerine talep yaratılır. Hem kârlı hem de hızlı büyüme için bolca fırsat vardır.
Mavi okyanuslarda rekabet önemsizdir çünkü oyunun kuralları belirlenmeyi beklemektedir. Mavi okyanus, keşfedilmemiş pazar alanında bulunabilecek daha geniş, daha derin potansiyeli tanımlayan bir benzetmedir. Mavi okyanus, kârlı büyüme açısından engin, derin ve güçlüdür. 

MAVİ OKYANUS STRATEJİSİ VS KIZIL OKYANUS STRATEJİSİ 

KIZIL OKYANUS STRATEJİSİ
Mevcut pazar alanında rekabet edin.
Rekabeti yenin.
Mevcut talebi kullanın.
Değer-maliyet alışverişini yapın.
Bir firmanın faaliyetlerinin tüm sistemini, stratejik farklılaştırma veya düşük maliyet seçimiyle uyumlu hale getirin. 


MAVİ OKYANUS STRATEJİSİ
Tartışmasız pazar alanı yaratın.
Rekabeti alakasız hale getirin.
Yeni talep yaratın ve yakalayın.
Değer-maliyet alışverişini kırın.
Farklılaşma ve düşük maliyet arayışında bir firmanın faaliyetlerinin tüm sistemini hizalayın. 


Farklı açılardan bakmak, işimizi geliştirir.


Kızıl okyanus stratejisi ile mavi okyanus stratejisi arasındaki temel farklar nelerdir?

Kızıl okyanus stratejistleri, piyasada kendilerini sürdürmek için, genellikle rakiplerin ne yaptığını değerlendirerek ve daha iyisini yapmak için çabalayarak, rekabet üzerinde avantajlar oluşturmaya odaklanır. Burada, sınırlı bir pazardan daha büyük bir pay almak, bir şirketin kazancının başka bir şirketin kaybıyla elde edildiği sıfır toplamlı bir oyun olarak görülüyor. Büyümenin giderek sınırlı olduğu kırmızı okyanusu bölmeye odaklanıyorlar. Bu tür stratejik düşünce, firmaları sektörleri çekici ve çekici olmayan sektörler olarak ayırmaya ve buna göre girip girmemeye karar vermeye yönlendirir.

Mavi okyanus stratejistleri, piyasa sınırlarının yalnızca yöneticilerin zihninde var olduğunu kabul eder ve mevcut piyasa yapılarının düşüncelerini sınırlamasına izin vermezler. Onlara göre, büyük ölçüde kullanılmayan ekstra talep var. Sorunun özü, nasıl yaratılacağıdır. Bu da, dikkatin arzdan talebe, rekabete odaklanmaktan yeni talebi ortaya çıkarmak için yenilikçi değer yaratmaya odaklanmaya kaymasını gerektirir. Bu, aynı anda farklılaşma ve düşük maliyet arayışı yoluyla elde edilir.

Mavi okyanus stratejisi altında, çekici veya çekici olmayan bir endüstri neredeyse yoktur, çünkü endüstrinin çekiciliği seviyesi, şirketlerin vicdani çabalarıyla değiştirilebilir. Değer-maliyet dengesi bozularak piyasa yapısı değiştikçe oyunun kuralları da değişir. Eski oyundaki rekabet bu nedenle alakasız hale getirilir. Ekonominin talep tarafını genişleterek yeni zenginlik yaratılır. Bu nedenle, böyle bir strateji, firmaların yüksek getiri olasılıkları ile büyük ölçüde sıfır toplamlı olmayan bir oyun oynamasına izin verir. 


KIRMIZIDAN MAVİ OKYANUSLARA NASIL GEÇİLİR? 

Mavi okyanus geçişi, kendinizi, ekibinizi ve kuruluşunuzu acımasız pazarlardan geniş, açık, yeni pazarlara, çalışanlarınızın sahip olduğu ve süreci yönlendirdiği şekilde taşımak anlamına gelir.
Kanlı rekabetin kırmızı okyanuslarından yeni pazar alanlarının mavi okyanuslarına başarılı bir şekilde geçiş yapmak üç temel bileşene bağlıdır: Doğru bakış açısına sahip olmak, pazar oluşturma araçlarıyla net bir yol haritası ve süreci yönlendirmek ve sahiplenmek için her düzeyde insanların güvenini oluşturmak. 


BAŞARILI BİR ŞEYİN 3 ANAHTAR BİLEŞENİ MAVİ OKYANUS GEÇİŞİ 

1- Perspektif
Bir mavi okyanus stratejisti zihniyeti. 

2- Yol Haritası
Pazar yaratan araçlar ve süreç ile bunların nasıl uygulanacağına dair net rehberlik. 

3- Özgüven
Süreci yönlendirmek ve sahiplenmek için her düzeyde insanların güvenini oluşturan topluluk.

Her şirket benzinli araba üretirken Tesla elektrikli otomobiller üreterek kendi mavi okyanusunu yarattı. Benzinli otomobil üretecek olsalardı bugün kırmızı okyanusa giriş yaparak büyümeleri bu kadar hızlı olmayacaktı. Sizde kendi işletmenizi mavi okyanuslarda yüzdürmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN