İşletmelerin Büyüme Sorunları

Mavi Okyanus Stratejisi

Büyüyen işletmeler çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bir işletme büyüdükçe, farklı sorunlar ve fırsatlar farklı çözümler gerektirir bir yıl önce işe yarayan şey şimdi işe yaramayabilir. Genellikle, önlenebilir hatalar, büyük bir iş olabilecek bir işi aynı zamanda çalıştırılan bir iş haline getirir. 

İşletmeniz büyümeye ve gelişmeye devam edecekse, büyümeyle ilgili yaygın hataların farkına varmak gözden geçirmek ve üstesinden gelmek çok önemlidir. Daha da önemlisi, bugün attığınız adımların gelecek için yeni sorunlar yaratmadığından emin olmalısınız. Etkili liderlik, gelecek için sürdürülebilir büyüme yaratarak fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. 


İşletme Sorunları: Yıllardır Aynı İşleri Aynı Biçimde Yapıyoruz. 

Eskiden Para Kazanırdık; Şimdi Havanda Su Dövüyoruz 


Buradan kastedilen, şirketin, özellikle KOBİ büyüklüğündeki olan işletmelerin, yıllardır aynı işten para kazandığı ama şimdi aynı kârı edememesidir. Bu sorun, İşletme sorunlarının en kritik problemleri arasında yer almaktadır. Bu noktada çözüm, İnovasyon Yönetimi olacaktır. Şirketin ürünleri, hizmetleri, iş yapış süreçlerinin pazarlanması, üretim ve ar-ge gibi birçok alanda inovasyon mümkündür. 


Pazarlama sorunları kavramından kastedilen şey; 

İşlerin teorik olarak kısmen doğru yapıldığı, yeni müşteriler olduğu fakat müşteriden müşteriye hızlı geçiş yapıldığıdır. Bu durumda eski müşteri ilgisiz kalındığından küsebiliyor. Şirket pazarlama anlamında 2 ileri 1 geri şeklinde yerinde sayabiliyor. Başarılı bir müşteri odaklı pazarlama deneyimi oluşturmak, her bir paydaşın satış süreci boyunca nasıl çalıştığını anlamakla ilgilidir. Bu şekilde müşteri deneyim yolculuğunun her adımını destekleyen içerikler oluşturabilirsiniz. 


Daha çeşitli müşteri ihtiyaçları 

Kurumsal büyüme, yeni işler getirerek geliri artırmaya bağlıdır. Bunun kaçınılmaz sonucu, tümü kendi benzersiz ihtiyaç ve beklentilerine sahip daha geniş, bir müşteri yelpazesine sahip olmaktır. Müşterilerinizin taleplerini tutarlı bir şekilde karşılamak için gereken temel adımlardan biri, gerçekten ne istediklerini bilmektir. Bu, mümkün olduğunca çok müşteri verisinin toplanıp analiz edilmesini ve ayrıca iletişime dayalı güçlü müşteri ilişkilerinin kurulmasını içerir. Tüm müşterilerinizle sağlıklı diyalog, neye ihtiyaçları olduğunu ve sağladığınız hizmetler hakkında nasıl hissettiklerini bilmenize yardımcı olur. 


İş zekası gereksinimleri 

Müşterilerinizi ve onların gereksinimlerini anlamanın yanı sıra, kendi kuruluşunuzun ve içindeki insanların inceliklerini güçlü bir şekilde kavramanız hayati önem taşır. Şirket büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldikçe bu giderek daha zor hale gelebilir. Şirketiniz büyümeye devam ederken, odaklanmış iş zekası üretkenliği ve verimliliği korumanın anahtarı olabilir. 


Yeni rakipler 

Büyüdükçe, kendinizi yeni rakiplerin yörüngesine sokan pazarlara girerken ve müşterileri hedeflerken bulabilirsiniz. Rekabetle uğraşmak elbette işin temel bir yönüdür, ancak uzun vadeli büyüme planlarınız için rakiplerinizin ne yaptığından bağımsız olarak mevcut müşterilerinizi elde tutmak ve yenilerini kazanmak için stratejiler içermesi önemlidir. 

İşletmelerin Büyüme Sorunları Nelerdir?


Yeni uyum sorumlulukları 

Büyümenin bir başka kaçınılmaz sonucu da, kuruluşunuzun uyum sorumluluklarının artmasıdır. Firmanız ve iş gücü büyüdükçe mevcut kural ve düzenlemelere uymak daha karmaşık hale gelebilir. Ayrıca daha önce muaf olduğunuz standartları karşılamanız gerekebilir. 


İşletmelerin Gelişim Basamakları 

●  Vizyon oluşturma ve girişime geçme (Girişken ve Eylem, harekete geçme odaklı aşama). Sabrı öğrenerek 2. aşamaya geçer.


●  Kaynak toplama, azimle çalışma, değerler yaratma. (Sabit ve Beceri, azimle yapma odaklı aşama). Açık fikirliliği öğrenerek 3. aşamaya geçer.


●  Öğrenme, kendini tanıtma, ağ oluşturma, müşteriler kazanma (Değişken ve Akıl, iletişim, zihin odaklı aşama). Duygularımızla barışık olmayı öğrenerek 4. aşamaya geçer.


●  Çekirdek kadronu oluşturma. İş ailesi, birliktelik duygusu oluşturma. Onları besleme (Girişken ve duygusal ihtiyaç odaklı aşama). Bu aşamayı gerçekleştiremezse ihanet görür ve çöker. Döngüyü tamamlayamaz. Tamamlayabilir, kimlik oluşturmayı öğrenebilirse 5. aşamaya geçer.


●  Toplumda tanınma, itibarı oluşturma, kadronun büyümesi. Daha çok idarecilik ihtiyacı duyulur. Sistemi oturtma, kalite ve performans hedeflerini belirleme, büyürken işletme güvence altına alınmaya çalışılır. Kontrol odaklılık (Sabit ve eylem - ilham odaklı aşama). Detayları yönetmeyi öğrenerek 6. aşamaya geçer.


●  Kaliteyi arttırma, yaptığı işi sürekli geliştirme. Detayları yönetebilme. Takımın ihtiyaçlarını karşılama, onlara hizmet etme. Güven duygusu, adil bir ortamın oluşturulması. (Değişken ve beceri, hizmet odaklı aşama). İlişkileri yönetmeyi öğrenerek 7. aşamaya geçer.


●  Ekiplerin oluşturulması İş ortamında ahengi kurma. Anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olan tarafsız, adil bir diplomatik ortam yaratın. Müşterilerin sayısını arttırma (Girişken ve Akıl, ilişki, iletişim odaklı aşama). Tutkulu olmayı ve tutkuyu etrafa yaymasını, bulaştırmasını öğrenerek 8. aşamaya geçer.


●  İşbirliği ve güven ortamı yaratın. İnsanların canla (ruh) başla (zihin) çalışmasını (beden) sağlayacak öz-saygı ihtiyacının karşılandığı, katkılarının takdir edildiği, olumlandığı, onaylandığı, şevkli, takımın duygusal ihtiyaçlarının karşılandığı ortamı yaratma (Sabit ve Duygusal ihtiyaç odaklı aşama). Daha büyük bir düzenin varlığına güvenme ve inanç duymayı öğrenir.


Sekiz adımın sonunda, toplumun en geniş kitleleri tarafından tanınan, pazar payı büyüyen, kalitesini sürekli geliştiren, takımlar oluşturan, işbirliğini sağlamış bir işletme ortaya çıkar. İnsan (iş) hayatında toplumsal ve sosyal aşamalar olarak geçer. Egonun baskınlığı giderek azalır.

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN