İnfluencer Pazarlama Stratejisi

Mavi Okyanus Stratejisi

İnfluencer Pazarlama Stratejisi 

İnfluencer marketing (Etkileyici Pazarlama) artık yükselen bir trend değil, bir şirketin dijital pazarlama bütçesinin stratejik bir parçasıdır. On yıl önce influencer marketing yokken, influencer marketing’in benimsenmesi hızla artıyordu ve bugün pazarlamacıların %93’ü bunu kullanıyor. İnfluencer marketing kampanyalarının faydalarını göz ardı etmek, işletmeler için felakete yol açabilir. Peki, influencer marketing nedir ve işe yarayan bir influencer marketing stratejisini nasıl geliştirirsiniz? 

İnfluencer Marketing (Etkileyici Pazarlama) Nedir? 

İnfluencer marketing, ürünlerinden birini pazarlamak için çevrimiçi bir influencer ile işbirliği yapan bir markayı içerir. markalar, marka bilinirliği için yalnızca influencer ile çalışır.
İnfluencerlar, Onları etkili kılan şey web ve sosyal medyadaki büyük popülerlikleridir. Influencer, Instagram'da popüler bir moda fotoğrafçısı, tweet atan iyi okunan bir siber güvenlik blog yazarı veya LinkedIn'de saygın bir pazarlama yöneticisi olabilir. Herhangi birinde influencerlar vardır. onları bulmanız yeterlidir. Bazılarının yüz binlerce takipçisi olacak. Bazı durumlarda ise yalnızca 10.000 takipçisi olacaktır. Yine de kendi alanlarında uzman olarak ün kazanmış olacaklar. 

İnfluencer Pazarlama

İnfluencer Marketing İstatistikleri 

  • İnfluencer Marketing 13,8 milyar dolarlık bir sektör haline geldi.
  • İşletmeciler, 2023 yılına kadar influencerlara yapılan harcamaları artıracak.
  • İşletmeler influencerlara harcanan her 1 dolar için ortalama 5,20 dolar kazanıyor.
  • 2016'dan beri yalnızca Google'da "influencer marketing" ifadesinin aranmasında %465 artış oldu.
  • İnstagram, İnfluencer Marketing için en büyük platformlardan biridir.

İnfluencer Marketing Stratejisi Nasıl Geliştirilir?


1. Araştırmanızı yapın


Hedef kitlenizin sıklıkla tercih ettiği sosyal medya platformunu belirleyin. İnfluencer ücretlerini, sektörün doğasına bağlı olarak potansiyel erişimi göz önünde bulundurarak değerlendirin.

2. Plan oluşturun 

Kampanya için bir influencer yönetim stratejisi, zaman planlaması ve bütçe oluşturun.Her şeyi şirket içinde halledip halledemeyeceğinizi veya bir influencer marketing ajansına ihtiyacınız olup olmadığını görün. 

3. Marka hedeflerini belirleyin 

Marka hedeflerinize odaklanın. Örneğin, 18-25 yaş arası kadınları mı veya 30-55 yaş arası erkekleri mi hedeflemek istiyorsunuz? influencerların birçok kitlesi olduğundan, markanın ihtiyaçlarına uyan kitle özelliklerini belirlemek önemlidir. 

4. Sonuçlarınızı ölçün 

İnfluencer kampanyanızı başlattığınızda, beğeniler ve yorumlar gibi boş ölçümlere odaklanmak cazip gelebilir. Influencerlara kendi indirim kodlarını vermek , size gönderdikleri satışları takip etmenin kolay yoludur. influencerdan, gönderilerinin erişim ve katılım düzeyleri hakkında size ayrıntılı raporlar göndermesini de isteyebilirsiniz. 

İnfluencer Marketing’in markalar için faydaları nelerdir? 

Marka bilinirliğini artırır. Markanız yeniyse veya yeni pazarlara açılıyorsa marka bilinirliğini artırmak çok önemlidir. Genellikle bir sektöre birkaç büyük oyuncu hakimdir, küçük oyuncular takılıp kalır.
Daha az parayla yeni kitlelere ulaşırsınız. Google veya sosyal medyadaki reklamlar giderek daha pahalı hale geliyor ve insanlar onları görmezden geliyor. Bu nedenle, influencer pazarlaması ile insanlara çevrimiçi satış gücümüz olmaları için para ödüyoruz. 

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN