İhracatçılar İçin E-Ticaret

Mavi Okyanus Stratejisi

İhracatçılar İçin E-Ticaret 

E-ticaret (dijital ticaret olarak da bilinir), İnternet üzerinden satış ve satın alma eylemini ifade eder. Bu tanım, faaliyetlerin tamamının çevrimiçi olarak gerçekleşmediği işlemleri içerir. Bir web sitesi, satın alma işleminin çevrimdışı olarak gerçekleştiği bir ürün veya teklif hakkında bir alıcıyı bilgilendirmede rol oynayabilir. Bu, genellikle e-ticaret istatistiklerinde hesaba katılmayan yaygın bir kalıptır. Benzer şekilde, bir mal üreticisi veya toptancısı, kendi e-ticaret kanallarını kullanarak müşterilere mal satmak için diğer ülkelerdeki distribütörlere veya perakendecilere bağlıdır. 

E-ticaret, neredeyse tüm ürün ve hizmetlerin çevrimiçi olduğu artık hem büyük hem de küçük işletmeler için neredeyse temel bir kaynaktır. Güçlü bir e-ticaret varlığına sahip olmak, maliyetleri düşürürken verimliliği ve üretkenliği artırabilir. Gerçekten de, ticari işlerinizi en azından bir kısmını henüz çevrimiçi bir modele taşımadıysanız, halihazırda bunu yapan rakiplerden biraz geride kalmış olabilirsiniz. 

E-ihracat: ihracat İçin İnterneti Kullanma 

Tanım olarak ihracat, ticaret veya satış için yabancı bir ülkeye mal veya hizmet gönderme veya taşıma uygulamasıdır. Buna karşılık, e-ihracat, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerden çevrimiçi sipariş alma ve işleme uygulamasıdır. E-ihracat geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı dijital avantajlar sunmaktadır. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlık oluşturmanıza gerek kalmadan dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda şunları da yapabilirsiniz: 


 • Web sitenizde farklı pazarlar için özel bağlantılar sunarak (örn. hedef pazarın dilinde ve para biriminde bilgi sağlamak) ürün veya hizmet tekliflerinizi müşterinin konumuna göre özelleştirin.
 • Pahalı ve zaman alıcı ücretsiz bir numara kullanmak yerine, web sitenizdeki bir sık sorulan sorular (SSS) listesi veya e-posta yardımı aracılığıyla elektronik müşteri desteği sunun.
 • Ürün veya hizmetlerinizin özelliklerini ve faydalarını resimler, açıklamalar, teknik ayrıntılar, fiyatlandırma, nakliye ve iade politikalarını kullanarak vurgulayın ve ayrıca müşteri referanslarını ve video gösterimlerini ekleyin.
 • Potansiyel müşterilere şirketinizin geçmişi, personeli, konumu, ortakları vb. hakkında daha fazla bilgi vererek şirketinizi tanıtın ve markanızı oluşturun.
 • E-posta yoluyla uluslararası müşterilerle iletişimi kolaylaştırın . Sorulara anında yanıt verin, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirin ve onlara özel tekliflerle ilgili en son haberleri veya bilgileri gönderin.

E-ihracat Potansiyelinizi Değerlendirin 

E-ihracat için çok fazla zaman, emek ve para harcamadan önce, mevcut yapacağınız işleri ve ürün tekliflerinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması, daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve e-ihracat için hazırlanmanız için yapmanız gerekenler konusunda sizi eğitecektir. 

İthalat ve İhracat

Bir E-İhracat Planı Geliştirin 

Proaktif davranıyorsanız ve ürünlerinizi dış pazarlarda aktif olarak pazarlamayı düşünüyorsanız, ihracat planı kesin bir zorunluluktur. Bir e-ihracat planı, ticaretin dijital yönlerini ele almanıza yardımcı olacaktır. 

Ürünlerinizi Dış Pazarlar İçin Değiştirin 

Dış pazara girmeden önce ürünlerinizin mevcut haliyle uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Hem dış pazarlarınızdaki zevkleri ve tercihleri hem de ürünleriniz için geçerli olan belirli yabancı düzenlemeleri göz önünde bulundurmalısınız. Bunların ülkeye göre değişeceğini unutmayın, bu nedenle ürünlerinizi sattığınız veya satmayı düşündüğünüz dış pazarları sınırlamanız gerekebilir. 

E-ihracat Hakkında Yasal Konuları Araştırın 

Çoğu ticari işlemde olduğu gibi, e-ihracat işlemlerini yöneten yasalar ve düzenlemeler hakkında kendinizi bilgilendirmek çok önemlidir. Çeşitli iç ve dış düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmak için uluslararası hukukta uzmanlaşmış bir avukata danışın. 

Uygulamalar ve Avantajlar 

E-ticaretin satış, müşteri ilişkileri, finans, pazar araştırması, pazar istihbaratı ve satın alma gibi birçok uygulaması vardır. Bu uygulamaların ihracatçılara sağlayabileceği faydalardan bazıları şunlardır: 

 • Ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sunmak ve güncellemek için gereken sürenin azaltılması
 • Çevrimiçi pazarlama ve reklamcılığın esnekliği ve uyarlanabilirliği
 • Müşterilerin ürünlerinize veya hizmetlerinize günün 24 saati, yılın 365 günü erişimi
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt ve sipariş işleme
 • Demografi, pazar özellikleri ve rakipler gibi ihracat temelleri hakkında istihbarata daha kolay erişim
 • Belirli ürün ve hizmetlerin fiziksel tesliminden ziyade dijital olması
 • Dünya pazarlarına erişim ve dolayısıyla daha fazla ihracat fırsatı

Tabii ki, yine de, tıpkı İnternet olmadan iş yapıyormuş gibi, ihracatın geleneksel yönleriyle (nakliye, gümrük düzenlemeleri ve çalışma izinleri) uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu açıdan bakıldığında, e-iş ihracatta çok fazla değişmedi. Yaptığı, ihracatla ilgili her türlü iletişim ve bağlantıyı çok daha kolay hale getirmek.

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN