Endüstri 3.0 Nedir?

Mavi Okyanus Stratejisi

Endüstri 3.0

Endüstri 3.0 (Dijital Devrim) 

Üçüncü Sanayi Devrimi (Endüstri 3.0) 70'lerde gerçekleşti ve fabrikalardaki otomasyon kavramından büyük ölçüde sorumluydu. Yani insan işini, kısmen yürüten akıllı makineler, programlar ve algoritmalar ile değiştirerek daha hızlı ve daha verimli hale getirmek.
Üçüncü Sanayi Devrimi (Endüstri 3.0), Dijital Devrim olarak da bilinir. Endüstri 3.0, ileriye doğru bir atılım yaptı. Bilgisayarların ve otomasyonun ortaya çıkışı sektöre hakim oldu.
Bu dönüşüm çağında, insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yürütme süreçlerinde giderek daha fazla robot kullanılmaya başlandı. Otomasyon ilk kez devreye girdiğinde ki bu büyük bir devrimdi.
Burada Bilgisayar ve BT çözümleri , endüstride otomasyon için büyük bir itici güç olarak ortaya çıktı ve yaklaşık yarım yüzyıldır hüküm sürmeye devam ediyor.
Şu anda teknolojinin daha da belirginleştiği ve sanayi sektörü için gerekli olan Endüstri 4.0 olarak adlandırılan yeni bir üretim aşamasına geçiş dönemindeyiz. 

Endüstri 3.0

Üçüncü Sanayi Devrimi (Endüstri 3.0) ne zaman sona erdi ve Dördüncü Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0) başladı? 

Üçüncü Sanayi Devrimi, elektronik ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve benimsenmesiyle 20. yüzyılın ikinci yarısında başladı. Bu, İkinci Sanayi Devrimi gibi halen devam etmektedir. Fiziksel, dijital ve biyolojik dünyanın yakınsaması olan Dördüncü Sanayi Devrimi 21. yüzyılda başladı. Dördüncü Sanayi Devrimi ile ilişkili endüstri 4.0 terimi, 2011’de Almanya'da ortaya çıktı. 

Endüstri 3.0 ve Endüstri 4.0 arasındaki farklar 

3.0 ve 4.0 endüstrileri arasındaki ayrım açık olsa da, Endüstri 4.0'ın varlığının bilinmediğinden mi yoksa Endüstri 3.0'ın otomasyon açısından sınırlarının mı bilinmediğinden dolayı hala birçok şüphe devam etmektedir. 

  • Endüstri 3.0, otomasyona odaklanmış olsa da, fiziksel sistemlerle sınırlıdır. Endüstri 4.0 ise siber-fiziksel sistemlere odaklanmıştır. Yani aynı anda hem gerçek hem de sanaldır


  • Yapay Zeka , Endüstri 4.0'ın öncüsüdür. Bu sayede makine öğrenimi, büyük veri yönetimi, işleme ve sentezleme gibi kavramlar ve otomasyon sağlayan diğer birçok özelliği içerir.


  •  Endüstri 3.0'da ki entegrasyon düzeyi sektörlerde yoğunlaşmıştır. Her birinin bilgileri bilgisayar ortamındadır ve yerel sunucularda erişilebilir. Endüstri 4.0’da tüm veriler tüm sektörlerde mevcuttur.


  • Endüstri 3.0'da mantık işlemcileri ve bilgi teknolojilerini kullanarak süreçleri otomatikleştiriyoruz. Bu süreçler genellikle büyük ölçüde insan müdahalesi olmaksızın çalışır, ancak bunun arkasında hala insani bir yön vardır. Endüstri 4.0'ın devreye girdiği yer, üretimde çok miktarda verinin mevcudiyeti ve kullanımıdır.


  • Endüstri 3.0 para tasarrufu yapmakla ilgiliydi, ancak Endüstri 4.0 paradan tasarruf etmek yerine yeni gelir akışları yaratmakla ilgiliydi.


Üçüncü sanayi devrimi (Endüstri 3.0) pek çok sektörde hala tam hızıyla devam ediyor. Üretimi otomatikleştirmek için elektronik ve BT sistemleri kullanılıyor. Çoğu fabrika bu evrim düzeyindedir. Endüstri 3.0’ın en önemli gelişmelerinden biri de küresel kaynakların hızla tükenmesi ve sürdürülebilirlik kavramının ön plana çıkmasıdır. İlk sanayi devrimi enerji kaynağı olarak kömür, su ve buhar; İkinci sanayi devrimi sırasında , petrol ön plandaydı. Üçüncü sanayi devriminde ise dijital devrimle birlikte yeni bir iletişim yöntemi ortaya çıkmasına rağmen yeni bir enerji yöntemi gelişmedi.

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN