Dijital Müşteri

Mavi Okyanus Stratejisi

Bazı fiziksel tecrübelerin çevrimiçi ortamda daha iyi olduğunu ve tüketicilerin bunu böyle sürdürmek istediğini gördük. Bu deneyimleri nasıl sunduğunuz ve kişiselleştirdiğiniz 2022'deki başarınızdır. 

Dijital Müşteri Ne İstiyor? 

Günümüzün teknoloji konusunda bilgili müşterileri yenilikçi ve hızlı hizmet istiyor. Bu nedenle, dijital müşteriler edinmek istiyorsanız, teknolojiyi akıllıca kullanmalı ve duygulara yönelik hizmetler sunmalısınız. Dijital müşteriler birden fazla iletişim kanalı kullanır, böylece ihtiyaçlarını anlamak için çok kanallı destek sunmanız gerekir. Dijital bir müşteri için e-posta bir seçenek olabilirken diğerleri sosyal medyayı tercih edebilir. 

Dijital Müşteri Deneyim Stratejisi Nedir? 

Dijital müşteri deneyimi stratejisi , dijital müşteri etkileşimini güçlendirmeye ve daha sorunsuz bir müşteri yolculuğu oluşturmaya yönelik engellerin belirlenmesine ve üstesinden gelinmesine yardımcı olur. 

Dijital Müşteri

Uygulanacak Dijital Müşteri Deneyim Stratejileri Nelerdir? 

1. Kitlenizi Tanıyın 

Şirketinizde hangi role sahip olursanız olun önemli olan hedef kitlenizi tanımaktır. Bu kişilerin kim olduğunu anlayarak, içeriği onların ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir aradıkları hizmet ve desteği sağlayabilir ve ürününüzün karşılaştığı zorlukları çözeceğinden emin olabilirsiniz. 

2. Kişiselleştirme İle Etkileşime Geçin 

Kişiselleştirme, müşterinizle güçlü bir ilişki kurmanın anahtarıdır. Uzun vadede önemli ama az sayıda olan müşteri değerlidir. Doğrudan müşteriyle konuşmak, onların bağlı olmalarına yardımcı olur, güçlü bir müşteri bağı oluşturur. 

3. Çok Kanallı Müşteri Hizmeti Sağlayın 

Güvenilir müşteri etkileşimleri oluşturmak için çok kanallı bir yaklaşım benimseyin. Günümüzdeki müşteriler seçtikleri çeşitli kanallardan bağımsız olarak sorunsuz etkileşimler beklemektedir. Çoğu şirket, sosyal medya platformları, E-mail ve SMS gibi çok kanallı müşteri iletişimini destekleyebilir. 

4. Fiziksel Deneyimler Yaratın 

Etkileşim fiziksel alanın bir özelliğidir.
Bu nedenle hızlı, kusursuz, sürükleyici ve etkileşimli bir alışveriş deneyimi sağlamayan herhangi bir fiziksel tasarım uzun vadede başarısız olacaktır.
Sağlam ve benzersiz bir fiziksel müşteri deneyimi sağlamak için mükemmel stratejiyi uygulayan bazı markalara örnekler; Amazon, KFC, Nike... 

5. Yapay Zekayı En Üst Düzeye Çıkarın 

Yapay Zekaya yatırım yapmak, işletmenize rekabet avantajı sağlayabilir. 

İşletmelerin insanları değiştirmek ve paradan tasarruf etmek için teknolojiyi kullandığı açıktır.
Yapay zeka, yoğun görevleri otomatikleştirerek yalnızca satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük üretkenliğinizi artırmasına da yardımcı olabilir. 

Dijital Müşteri Deneyimindeki Trendler 

Pandemi yalnızca dijital müşteri deneyimlerinin geçişini hızlandırmaya devam etmekle kalmadı, aynı zamanda şirketleri rekabet avantajı elde etme umuduyla teknolojileri benimsemeye ve uygulamaya itti. Müşteriler artık bağlılıklarını fiyat veya ürüne dayandırmıyorlar. 

Bunun yerine, deneyimlerine dayanarak şirketlere sadıktırlar.
Kulağa sert geliyor ama gerçek şu ki müşterilerinizin artan taleplerini karşılayamazsanız sizi terk edeceklerdir. 

Tüketiciler Neden Dijital Müşteri Hizmetlerine Değer Veriyor? 

Dijital müşteri hizmetleri, insanların yaşam tarzlarına uyar. Tüketiciler ayrıca birçok dijital kanalın sunduğu kolaylık ve hıza değer veriyor. 

İşletmeler Neden Dijital Müşteri Hizmeti Sunuyor? 

Her şeyden önce, işletmeler tüketici talebi nedeniyle dijital müşteri hizmeti sunmalıdır.
İşletmeler, müşteri deneyimine dayalı olarak giderek daha fazla rekabet ediyor ve bu da müşteri hizmetlerinin yürütülmesini her zamankinden daha önemli hale getiriyor. 

Buna iletişim seçenekleri sunmak da dahildir. 

İyi tasarlanmış bir web sitesi destek bölümü veya self servis hizmeti destekleyen bir işletme uygulaması, kuruluşların işgücü maliyetlerini azaltmasına yardımcı olabilir. 

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN