Ağızdan Ağıza Pazarlama WOM

Mavi Okyanus Stratejisi

Ağızdan ağıza pazarlama


Ağızdan ağıza pazarlama, insanları ürününüz veya hizmetiniz hakkında konuşmaya teşvik eden bir mesaj oluşturduğunuz pazarlama şeklidir. Bu pazarlama sayesinde doğrudan onlara sormanıza gerek kalmadan insanların markanız hakkında konuşmasını sağlayabilirsiniz. Çok güçlü bir pazarlamadır çünkü müşterileriniz; markanızı ailelerine, arkadaşlarına ve yabancılara tavsiye ederek işi sizin yerinize yapıyor.

Ağızdan ağza pazarlama etkili olsa da, üstesinden gelinmesi gereken bazı zorlukları vardır.


İlk olarak, diğer pazarlama biçimleri kadar kontrollü olmadığı için başlamak zor olabilir. Örneğin, markanız hakkında kimin konuştuğunu veya markanız hakkında ne söylediğini kontrol edemezsiniz ya da insanları markanız hakkında konuşmaya zorlayamazsınız. Ayrıca kaç kişinin markanız hakkında konuştuğunu veya bunu ne kadar sürdüreceklerini (veya aynı mesajı tanıtıp tanıtmayacaklarını) kontrol edemezsiniz.

Bu kontrol eksikliği, ağızdan ağza pazarlamayı garantili sonuçlar arayan işletmeler için riskli bir seçim haline getirmektedir. Etkileyici bir kişi kısa bir süre için çevrimiçi olarak buzz oluşturabilir, ancak bu buzz'ın sonsuza kadar süreceğinin veya satışlar ve dönüşümler (hatta YouTube'da izlenmeler) gibi somut sonuçlara yol açacağının garantisi yoktur. Ayrıca bu pazarlamanın biri siz veya işletmeniz hakkında olumsuz bir şey söylerse, bunun itibarınız üzerinde kalıcı bir etkisi olması gibi bir riski de vardır. 

İkincisi, bu yöntemde teknolojik sınırlamalar da vardır ancak bu zorlukların üstesinden dikkatli planlama ve uygulama ile gelinebilir.

Ağızdan ağıza pazarlama için iyi bir itibar oluşturmak ve sektörünüzde bir otorite olarak görülmek gerekir. Sadece yaptığınız işte iyi olmak yeterli değildir. Ayrıca insanların bunu bilmesini ve başkalarıyla bu konuda konuşabilmesini sağlamalısınız. Bu, müşterilerin ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili ne kadar olumlu deneyimler yaşarlarsa, onları önerme olasılıklarının o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

İnsanların markanız hakkında çevrimiçi olarak tartıştığı ve bilgi paylaştığı tüm farklı yolları takip etmek için yazılımı dijital pazarlama stratejinize dahil etmeniz gerekmektedir.

İyi bir ürününüz veya hizmetiniz olduğunda, insanların onun hakkında konuşmasını sağlamak kolay olacaktır. Müşterileriniz sunduğunuz üründen memnunsa, bunu herkese anlatmak isteyeceklerdir.


Ağızdan Ağıza Pazarlamanın  Önemi


Kulaktan kulağa pazarlama önemlidir çünkü en güvenilir reklam şeklidir, ücretsizdir, kişiseldir, özgündür ve andadır. Ağızdan ağıza pazarlama bir konuşma başlatıcıdır. İşletmeniz hakkında konuşan müşterilerin sadık marka savunucuları olma olasılığı, ücretli reklam verenlerin olabileceğinden daha fazladır.

Ağızdan Ağıza Pazarlamaya Teşvik Şekli


Olumlu bir müşteri deneyimi yaratın.

İnsanların hikayelerini paylaşmalarını kolaylaştırın.

Müşterilere kendilerini özel hissettirecek ve paylaşabilecekleri ücretsiz ürünler veya hizmetler gibi bir şeyler verin.

Müşterilerinize, ürününüzü/hizmetinizi satın almadan önce başkalarına tavsiye etmeleri durumunda, indirimler veya ödüller (puan gibi) gibi paylaşmaları için bir neden verin.

Müşterileri, Facebook sayfanızı beğenmeye, Twitter veya Instagram'da sizi takip etmeye vb. davet ederek, arkadaşları ve aileleriyle paylaşabilecekleri bir platform sağlayın. Bu, söz konusu bilgi kaynaklarına güvenen ağızdan ağıza pazarlamacıların işini kolaylaştırır.


Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Takibi

Ağızdan ağıza pazarlamayı izlemek, çalıştığından emin olmanın önemli bir parçasıdır.

Ağızdan ağıza pazarlama kampanyalarınızı takip etmenin birkaç yolu vardır ve hepsini kullanmalısınız:

Çok sayıda inceleme içeren bir web sitesi kullanın. TripAdvisor ve Yelp gibi yorum sitelerinin düzenli olarak yorum gönderen milyonlarca kullanıcısı vardır. Bu nedenle bu siteler, işletmeniz hakkında müşterilerin görüşlerini aramaya başlamak için harika yerlerdir. Olumsuz yorumlardan çok daha fazlasının (veya en azından aynı sayıda) olduğundan emin olun, çünkü bunlar rakipler tarafından veya şirketlerin kendileri tarafından oluşturulan sahte hesaplar tarafından kolayca manipüle edilebilir. Bu tür reklamları etkili kılan gerçek kişilerden olumlu yorumlar almaktır.

Müşterilerden çevrimiçi olarak sizden alışveriş yaptıklarında kendi sitelerinde inceleme yayınlamalarını isteyin. Bu, insanların zaten düzenli olarak ziyaret ettiği yerlerde şirketiniz hakkında farkındalığın yayılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bunu yapmak için teşvikler sunmalısınız. Örneğin, biri bir inceleme bırakırsa, bir dahaki sefere mağazamızdan alışveriş yaptığında 5 dolar indirim alır.

İşletmeniz için referans ve incelemelerin alınma şekli:

Bir müşteri memnuniyeti anketi kullanın.

Referanslar isteyin.

İncelemeler için isteyin.

Bir sosyal medya inceleme isteği aracı kullanın.

Çevrimiçi incelemelerinizi birden fazla platformda izlemek ve hepsini tek bir yerden yönetmek için Trustwerty veya ReviewTrackers gibi bir üçüncü taraf inceleme aracı kullanın.

Müşterilerinizin memnun olduğundan emin olmanın yolları:

Müşterileriniz için olumlu bir müşteri deneyimi yaratmayı bir öncelik haline getirin. Sizin tarafınızdan değerli ve takdir edildiklerinden emin olun.

Satış konuşmaları konusunda çok ısrarcı olmamaya çalışın; çalışanlarınızdan veya temsilcilerinizden biriyle her temasa geçtiklerinde (örneğin bir ofisi ziyaret ederken) onlara bir şey satılmış gibi hissettirmeyin. Bunun yerine ilişkiler kurmaya odaklanın böylece bir dahaki sefere birisi sizin sunduğunuz şeye ihtiyaç duyduğunda (hatta sadece bunu düşündüğünde) ilk düşünceleri o kişinin de erişimi olsaydı ne kadar harika olacağı hakkında olacak.

Etiketler:

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN