2022 Trend Sektörler

Mavi Okyanus Stratejisi

2022 Trend Sektörler 

Teknolojik yenilikler bizi sürekli değişen bir dünyaya sürüklüyor Sektörlerin rekabetçi kalabilmeleri için tüm bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekir. Yeni pazarlar keşfetmek ve kar elde etmek için şirketler yeni yollar açmasının muhtemel olduğu yeni trendlere gidiyor.
Göz önünde bulundurmanız gereken sektörler. 

Bulut Bilişim 

Uzaktan çalışmaya yönelik eğilim geçtiğimiz on yılda popülerlik kazandı. Ancak küresel pandemi koşulları 2020'den bu yana geçişi hızlandırdı. Bulut bilişim pazar büyüklüğü 2021'de 368,97 milyar ABD dolar değerindeydi. 2022'den 2030'a kadar %15,7'lik yıllık bileşik büyüme oranında gelişmesi bekleniyor. Bulut bilişim, işletmelerin sosyal mesafenin ve diğer piyasayı etkileyen iş sürekliliği sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. İşletmeler, yöneticiler ve çalışanlar uzaktan çalışmayı tercih etmeye devam ederken, uzaktan çalışma son trend olarak ortaya çıktı ve uzun vadede devam etmesi bekleniyor. 

Bulut bilişim, değişen pazar ortamlarına uyum sağlamak ve iş operasyonlarını yürütmek için daha verimli ve daha hızlı yollar sunar. Teknolojinin kullanımını kolaylaştırır. Son derece ilgi çekici müşteri deneyimleri yaratır. Bulut bilişimi, insanlar ve işletmeler arasında davranış değişikliğini tetikleyerek birden fazla sektörün ilerlemek için teknoloji politikalarında gezinmesini sağladı. Kuruluşlar, bulut bilişim çözümlerini ve hizmetlerini benimseyerek iş yüklerini bir bulut platformuna taşıyabilir ve ağın gecikmesini önleyebilir. 

Biyoteknoloji 

Biyoteknoloji pazar büyüklüğünün 2021'de 1.023,92 milyar ABD Doları olduğu düşünülüyor ve 2022'den 2030'a kadar yıllık %13,9'luk bir bileşik yıllık büyüme oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.
COVID-19 pandemisi, hastalığa karşı ilaç geliştirme ve üretimi için fırsatlar ve atılımlar sağlayarak küresel pazarı olumlu yönde etkiledi. Örneğin, 2021'de dünya çapında 11 milyar dozdan fazla COVID-19 aşısı üretildi ve bu da bir yıl içinde dünya nüfusunun neredeyse yarısının aşılanmasına izin verdi. 

Genetiği değiştirilmiş mahsullerin geliştirilmesi gibi tarımsal uygulamalar için biyoteknoloji araçlarına olan talep de artmıştır. Biyoteknolojinin birçok girişimci ve yatırımcıyı çeken gelişen bir endüstri olduğuna şüphe yok. 

Veri Analitiği 

Bu gelişen sektör, tüm sektörlerde iş başarısının özü haline geldi. Şirketler artık ürün geliştirme, müşteri memnuniyeti vb. için sağlam stratejiler geliştirmeye yönelik bir kılavuz olarak veri toplama ve araştırmaya öncelik veriyor. 

Bu veri analitiği, yazılımların ve özel sistemlerin yardımlarıyla yapılır. Veri analitiği teknolojileri ve teknikleri, kuruluşların daha bilinçli iş kararları vermelerini sağlamak için iş sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilim adamları ve araştırmacılar ayrıca teorileri ve hipotezleri doğrulamak veya çürütmek için kullanırlar. 

Veri analitiği girişimleri, işletmelerin gelirlerini artırmasına, operasyonel verimliliği iyileştirmesine ve pazarlama kampanyalarını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Veri analitiği ayrıca kuruluşların gelişen pazar trendlerine hızlı tepki vermesini ve ticari rakiplerine karşı rekabet avantajı elde etmesini sağlar. 

Sektörler

Yapay Zeka 

Pek çok bilim kurgu hayranını memnun edecek şekilde, yapay zeka bugün her yerde mevcuttur. Bu sektör, birçok sektörün işlerini otomatikleştirmesini ve gelişmiş teknolojileri sağlayarak birçok sektörü aydınlattı. Küresel yapay zeka pazarının büyüklüğü 2021’de 87,04 milyar ABD Doları değerindeydi. Perakende, yiyecek, içecek, otomotiv ve lojistik gibi çeşitli sektörlerde yapay zeka teknolojisine yönelik artan talep küresel pazarın büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Yapay zeka teknolojisinin, depolanan veri ve bilgilere dayanarak kendi kendine öğrenebilmesi, yapay zeka teknolojisinin en önemli özelliği olması bekleniyor. 

Karma Gerçeklik ve Metaverse 

Gittikçe daha fazla şirket, ürünlerini satmak veya topluluklarıyla etkileşim kurmak için sanal dünyalar inşa ediyor. AR, üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için mükemmeldir. Başa takılan bir cihaz sayesinde çalışanlar, uzaktan uzmanlarla toplantılar düzenleyebilir ve mevcut iş akışlarını iyileştirmek için kritik belgeleri ve verileri görüntüleyebilir. AR ayrıca uzaktan eğitimcilerle doğrudan çalışanları eğitmek ve işe almak için de uygundur. 

Sürdürülebilir Endüstriler 

2022’de şirketler ve bireyler, gelecek nesillere temiz ve daha adil bir dünya bırakmaya olan bağlılıklarını giderek daha fazla gösteriyorlar. Tüketiciler ürünlerin etkisini düşündüklerinde çevre dostu ve sosyal sorumluluk sahibi markalar aramaya başlarlar. Bu nedenle çevresel ve sosyal nedenlere odaklanan şirketlerin popülaritesi artmaktadır. 

Yeşil Enerji 

Uzmanlar, yenilenebilir enerjinin Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen kaynak olduğunu söylüyor. Gelişmekte olan bu sektör, son on yılda yaklaşık %100 oranında büyümüştür. Hızlı teknolojik gelişmeler ve yenilenebilir enerji kaynağının azalan maliyeti ile artan rekabet gücü, yenilenebilir enerjiyi birçok alanda en rekabetçi enerji kaynaklarından biri haline getirmiştir. 


 

Etiketler:
Etiket Yok

En son yazılanlar

KEYİFLE OKUYABİLECEĞİNİZ YAZILARA GÖZ ATIN